Pogotowie MPEC Rzeszów. W pełnej gotowości przez całą dobę
- Szczegóły
-
Opublikowano: wtorek, 07, marca 2023
Ponad 251 kilometrów sieci ciepłowniczej, 1997 węzłów ciepłowniczych każdego dnia i każdej nocy jest pod kontrolą pogotowia ciepłowniczego rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
– Dbają o to by mieszkańcy Rzeszowa mieli ciepło dostarczane do domów bez przerw, nawet w przypadku awarii. Dbają nie tylko o sieci należące do MPEC, ale pomagają i usuwają awarie także tam gdzie administrator budynku, do którego instalacja odbiorcza należy, nie ma odpowiednich fachowców i zwróci się do nas o pomoc – mówi Zenon Rychlicki, dyrektor ds. technicznych MPEC Rzeszów.
– Jesteśmy przez 24 godziny na dobę w stałej gotowości. Usuwanie awarii, prace konserwatorskie węzłów cieplnych, objazdy i kontrola sieci napowietrznych, monitorowanie cieków wodnych to nasza codzienność – mówi Krzysztof Pondel, szef rzeszowskiego pogotowia ciepłowniczego. Pogotowie ciepłownicze MPEC nie ogranicza się jedynie do utrzymywania w należytym stanie systemów należących do spółki. Jest gotowe do reakcji także na tych elementach sieci ciepłowniczej, które nie należą do MPEC – wyjaśnia Krzysztof Pondel.
Ekipy pogotowia są częścią Wydziału Dyspozycji Sieci i Pogotowia Ciepłowniczego rzeszowskiego MPEC. Zadania wydziału to nie tylko usuwanie awarii instalacji zewnętrznych i wewnętrznych, węzłów ciepłowniczych czy grupowych i awarii w obcych obiektach to także m. in. nadzorowanie wszystkich obiektów i urządzeń produkujących i przetwarzających energię cieplną, prowadzenie całokształtu spraw i zagadnień związanych z prawidłową pracą systemu ciepłowniczego, bieżąca analiza pogody oraz pracy źródeł – nastawa i korygowanie temperatury i przepływów w źródłach ciepła, prowadzenie na bieżąco analiz pracy sieci i źródeł ciepła.
Infrastruktura ciepłownicza przez cały sezon musi być utrzymywana w należytym stanie. Dotyczy to nie tylko samych urządzeń, ale także ich otoczenia. Do zadań ekip pogotowia ciepłowniczego należy także remontowanie urządzeń systemu ciepłowniczego poza sezonem grzewczym. – Nasze urządzenia muszą być stale w bardzo dobrym stanie, gotowe do pracy tak jak nasze ekipy pogotowia – mówi Krzysztof Pondel.
Podczas niektórych awarii zdarza się wyciek wody z instalacji ciepłowniczych do rzeczek i zbiorników wodnych. - I w takich przypadkach my, media oraz inne służby otrzymujemy mnóstwo telefonów od mieszkańców, że do cieków wodnych przedostaje się zabarwiona woda. Ludzie alarmują o skażeniu – opowiada dyrektor Zenon Rychlicki i wyjaśnia, że woda używana w systemie ciepłowniczym jest celowo zabarwiana. To – po wydostaniu się wody do strumieni i rzek - ułatwia fachowcom stwierdzenie i lokalizację awarii i wycieku. – Barwnik, który znajduje się w wodzie z instalacji ciepłowniczej jest zupełnie bezpieczny dla środowiska. Nie jest skażeniem. Posiada atest Państwowego Zakładu Higieny – zapewnia Zenon Rychlicki.
Bywają przypadki, że podczas awarii konieczne jest spuszczenie części wody do systemu kanalizacji deszczowej i w efekcie do rzek. Takie przypadki także podlegają określonym rygorom. – Woda musi schłodzona i natleniona. Te czynności zawsze wykonujemy. Woda trafiająca z naszej sieci do środowiska jest bezpieczna – kończy Zenon Rychlicki. Ekipy pogotowia ciepłowniczego dbające przez całą dobę o stan systemu i usuwanie awarii składają się najczęściej z sześciu pracowników. To specjaliści monterzy sieci, fachowcy od aparatury kontrolno-pomiarowej oraz elektryk.
Baza pogotowia ciepłowniczego znajduje się w Rzeszowie przy ulicy Kochanowskiego. Tam fachowcy mają do dyspozycji telemetrię czyli całodobowy monitoring sieci cieplnych. W czasie rzeczywistym widzą wszystkie potrzebne dane i mogą wychwytywać nieprawidłowości w pracy sieci ciepłowniczej.
Ciepło, bezpiecznie, ekologicznie czyli nowocześnie
- Szczegóły
-
Opublikowano: wtorek, 03, stycznia 2023
Przyłącza cieplne do 39 budynków to podsumowanie inwestycji rzeszowskiego MPEC na koniec listopada 2022 roku. – Ciepło systemowe to nie tylko wygoda dla odbiorców, ale przede wszystkim znaczne ograniczenie niskiej emisji do atmosfery – mówi Beata Kupczakiewicz, kierowniczka działu rozwoju i promocji w MPEC Rzeszów.
MPEC oferuje odbiorcom ciepło systemowe i systematycznie rozbudowuje sieci. Ciepło systemowe to ciągłość dostaw, bezpieczeństwo, niższe koszty, ale co bardzo ważne stosowanie ciepła systemowego wiąże się ze znacznym ograniczeniem niskiej emisji do atmosfery. Ze strony odbiorcy jest bezobsługowe, ekologiczne i ekonomiczne. Zapewnia ciepłe kaloryfery i ciepłą wodę użytkową. Budynki, do których dostarczane jest ciepło systemowe nie muszą być podłączane do sieci gazowniczej co jest bezpieczniejsze, a w sytuacji wojny w Ukrainie i ograniczania dostaw gazu z Rosji ma szczególne znaczenie.
Rzeszowski MPEC do listopada 2022 roku wykonał 39 nowych przyłączy do budynków mieszkalnych. Na liście przyłączonych budynków są zarówno nowe inwestycje jak i te, w których stare piece węglowe i gazowe piecyki ciepłej wody zastępowano ciepłem systemowym.
Na przyłącza ciepłownicze zdecydowały się m. in. spółdzielnia Projektant i firmy deweloperskie NG Development czy Develorpes, ale także firmy np. Handlopex i indywidualni odbiorcy. Znaczące miejsce na liście zrealizowanych przyłączy zajmują budynki wspólnot mieszkaniowych zarządzane przez MZBM Rzeszów.
- Tam w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rzeszowski Obszar Funkcjonalny, które zrzesza 15 gmin, stare wysokoemisyjne źródła ciepła zastępowaliśmy ciepłem systemowym. To bardzo istotne nie tylko z powodów ekonomicznych, ale szczególnie ze względów ekologicznych – mówi Beata Kupczakiewicz. Podkreśla, że budynki zasilane ciepłem systemowym nie emitują bezpośrednio żadnych niebezpiecznych substancji do środowiska. Z kolei zakłady wytwarzające ciepło podlegają bardzo rygorystycznym normom emisji spalin. Produkcja odbywa się w optymalnych i rygorystycznie kontrolowanych warunkach, a spaliny trafiają do wysokosprawnych filtrów.
Większość budynków, w których wykonano przyłącza znajduje się w ścisłym, starym centrum Rzeszowa przy ulicach m. in.: PCK, Bernardyńskiej, Okrzei i Mickiewicza.
W tym rejonie Rzeszowa budynki były jeszcze do niedawna ogrzewane piecami węglowymi lub piecykami gazowymi ciepłej wody. Jak wielkie znaczenie dla środowiska ma przejście na ciepło systemowe najlepiej obrazują liczby. Według Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków dzięki wykorzystywaniu ciepła wytwarzanego w elektrociepłowniach i oferowanego przez MPEC można ograniczyć emisję pyłów o 3500 procent (35 razy) w porównaniu do indywidualnego kotła na węgiel produkującego tę samą ilość ciepła.
Przy produkcji ciepła systemowego do zera ograniczona jest emisja niezwykle groźnego benzoapirenu, o sto procent ograniczona jest emisja tlenku węgla, o 175 procent tlenków azotu i o 239 procent dwutlenku siarki.
BUDOWA SIECI CIEPŁOWNICZEJ PRZY UL. BŁ. KAROLINY (Fot. Grzegorz Bukała)

Trwają badania kości odnalezionych przez MPEC Rzeszów przy ul. Langiewicza w Rzeszowie
- Szczegóły
-
Opublikowano: poniedziałek, 28, listopada 2022
Prokuratura, archeolodzy i historycy z Instytutu Pamięci Narodowej próbują rozwikłać zagadkę niedawnego znaleziska przy ulicy Langiewicza w Rzeszowie. Robotnicy, podczas prac ziemnych związanych z modernizacją sieci ciepłowniczej, natrafili na kości. Śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszowa.
W sprawie powołany został biegły lekarz - patomorfolog - poinformował nas Krzysztof Ciechanowski, rzecznik prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.
Biegły powinien odpowiedzieć na pytania: czy zabezpieczone kości są kośćmi ludzkimi, czy pochodzą od jednej czy od wielu osób, od jakiego czasu leżą w ziemi i czy noszą ślady urazów lub obrażeń - dodał prokurator Ciechanowski.
Prokuratorskie dochodzenie prowadzone jest w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci nieustalonej liczby osób o nieznanej tożsamości w nieokreślonym czasie. Oprócz kości z ziemi wyciągnięto także hełm. Odkryciem, oprócz prokuratury, zajęli się także archeolodzy oraz historycy z Instytutu Pamięci Narodowej.
Źródło: Polskie Radio Rzeszów

MPEC korzysta z funduszy unijnych – budowa oraz modernizacja sieci, nowe węzły cieplne, a w planach inteligentne systemy
- Szczegóły
-
Opublikowano: czwartek, 24, listopada 2022
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rzeszowie jest jednym z najaktywniejszych przedsiębiorstw w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu funduszy unijnych w Rzeszowie. Od 2017 roku MPEC uzyskał na inwestycje ponad 38 milionów złotych dotacji unijnych i czeka na kolejne programy w nowej perspektywie. Myśli m. in. o dofinansowaniu budowy inteligentnego systemu ciepłowniczego w ramach koncepcji miasta inteligentnego Smart City.
Unijne dotacje służą nie tylko poprawie stanu sieci ciepłowniczej oraz węzłów ciepłowniczych. MPEC angażuje się także w rozbudowę odnawialnych źródeł energii. Na siedmiu budynkach należących do spółki zainstalowano panele fotowoltaiczne. W minionym roku instalacje wyprodukowały około 60 MWh energii. Dzięki tej ilości energii do atmosfery nie zostało wyemitowanych 45 ton dwutlenku węgla w ciągu roku. Budowa instalacji fotowoltaicznych była dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w wysokości 230 tysięcy złotych.
- Ale nie tylko dzięki OZE ograniczamy niską emisję do atmosfery – mówi Anna Szczygieł, kierownik sekcji pozyskiwania funduszy w rzeszowskim MPEC.
- Fundusze unijne przede wszystkim pozwalają nam na realizowanie innych projektów, w których aspekt ekologiczny ma szczególne miejsce – dodaje Anna Szczygieł. I uzasadnia: - Dzięki realizacji projektów polegających na modernizacji sieci czy likwidacji węzłów grupowych znacząco wpływamy na zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie redukujmy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
W tym oczywiście dwutlenku węgla, pyłów i innych zanieczyszczeń. Dzięki unijnym dotacjom odnawiane są m. in. stare awaryjne ciepłociągi. Zastępują je nowoczesne sieci cieplne wykonane z rur preizolowanych o znacznie lepszych parametrach izolacyjnych i dzięki temu ograniczone zostają straty ciepła podczas jego przesyłania. MPEC zdobywa nowych kolejnych odbiorców oferując ciepło systemowe dla nowych osiedli.
– Ciepło dochodzi nawet do osiedli oddalonych od centrum miasta. Inwestycje realizowane ze wsparciem unijnym pozwalają na zwiększenie niezawodności całego systemu ciepłowniczego miasta Rzeszowa. Ma to kluczowe znaczenie dla klientów MPEC. Niezawodność dostaw oznacza bowiem poczucie bezpieczeństwa. Mieszkaniec miasta może mieć pewność, że ciepło do niego dotrze, zarówno w sezonie grzewczym jak i poza nim, gdy ciepło systemowe dostarczane jest głównie dla potrzeb przygotowania ciepłej wody użytkowej – tłumaczy Anna Szczygieł.
Wylicza, że w czasie ostatnich 13 lat kiedy MPEC korzysta z funduszy unijnych w realizacji projektów wybudowano i zmodernizowano łącznie 37 kilometrów sieci ciepłowniczej. Zamontowano 81 indywidualnych węzłów cieplnych w budynkach na terenie Rzeszowa. Emisję gazów cieplarnianych do atmosfery zmniejszono o ponad 8000 ton dwutlenku węgla oraz emisje pyłów o 3,45 ton rocznie. Obecnie rzeszowski MPEC realizuje trzy projekty, które współfinansowane są ze środków unijnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To program: Poprawa efektywności energetycznej przesyłu ciepła poprzez modernizację sieci ciepłowniczych, którego wartość brutto to blisko 22 miliony 340 tysięcy złotych. Na ten program MPEC uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 8 milionów zł. Realizacja projektu zakończy się w 2023 roku.
Kolejny realizowany projekt to Budowa Nowych Sieci, Przyłączy i Węzłów do Nowych Obiektów. Jego wartość to ponad 26 milionów 800 tysięcy złotych, a dofinansowanie to 12 milionów 120 tysięcy złotych. Termin realizacji to koniec 2022 roku. Realizowana do 2023 roku Likwidacja Węzłów Grupowych na Terenie Miasta Rzeszowa jest warta ponad 10 milionów 550 tysięcy zł, a dofinansowanie wynosi ponad 7 milionów 341 tysięcy złotych.
- Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w okresie lat 2008 – 2022 pozyskaliśmy środki finansowe z programów unijnych zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych, ze wszystkich, które dotyczyły ciepłownictwa i w których nasze przedsiębiorstwo mogło uczestniczyć – mówi Dariusz Kotowicz, Prezes Zarządu MPEC-Rzeszów Sp. z o.o. i dodaje, że historia funduszy europejskich w MPEC Rzeszów sięga roku 2008.
Wtedy to, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZZPORR 2004-2006) podpisano pierwszą umowę o dofinansowanie modernizacji miejskiego systemu ciepłowniczego Rzeszowa. W ciągu dwóch lat realizacji projektu zmodernizowano łącznie 2,92 km sieci ciepłowniczej, w rejonach Osiedli: Gen. Władysława Andersa, Kr. Augusta, Śródmieście oraz w okolicach ówczesnej Elektrociepłowni WSK. Wówczas wpłynął pierwszy milion złotych dofinansowania. Podczas perspektywy finansowej 2007-2013 MPEC podpisał dwie umowy na dofinansowanie dla projektów, polegających na modernizacji (przebudowie) sieci ciepłowniczej miasta Rzeszowa. Skorzystano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego i ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekty były realizowane w latach 2010- 2015. Przebudowano sieci ciepłownicze o długości 6,88 km. Inwestycje prowadzono na osiedlach: Baranówka, Dąbrowskiego,
Gen. Władysława Andersa, Kmity, Staroniwa, Śródmieście, 1000 –lecia. Kwota pozyskanej dotacji to ponad 13 milionów złotych. W latach 2016-2017 MPEC współpracował z Urzędem Miasta Rzeszowa przy likwidacji palenisk węglowych w kilku budynkach w centrum miasta Rzeszowa. W ramach programu KAWKA 2 likwidowano źródła niskiej emisji. MPEC zamontował węzły cieplne i podprowadził przyłącza cieplne do trzech kamienic. W tym przypadku kwota dofinansowania wypłacona przez WFOŚiGW wyniosła około 100 tys. złotych. W 2017 roku MPEC podpisał cztery umowy o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dwie umowy były związane z przebudową sieci ciepłowniczej, jedna związana była z likwidacją grupowych węzłów cieplnych i zamianie ich na indywidualne węzły cieplne wraz z budową nowych przyłączy cieplnych, a ostatnia z umów dotyczyła budowy nowych przyłączy i odcinków sieci ciepłowniczej wraz z montażem węzłów cieplnych w nowych budynkach. Zakres prac dotyczył niemal całego Rzeszowa od Śródmieścia czy Osiedla Baranówka po nowo zasiedlane tereny w Przybyszówce i Załężu. Budżet tych czterech projektów wynosił 81 milionów złotych, a umowne dofinansowanie łącznie ponad 30 milionów złotych. Z końcem 2021 r. zakończono realizację dwóch spośród czterech projektów, w wyniku których przebudowano kolejne 11,45 km sieci ciepłowniczej i zamontowano 13 indywidulanych węzłów cieplnych w budynkach, które przestały być zasilane z grupowych węzłów cieplnych zlokalizowanych na Osiedlu Baranówka IV. Z umów podpisanych w 2017 roku pozostają w realizacji jeszcze dwie, których zakończenie powinno nastąpić do końca bieżącego roku. Dla tych projektów wg stanu na koniec 2021 roku już wybudowano i zmodernizowano odcinki sieci ciepłowniczej na łącznej długości: 15,53 km oraz zamontowano indywidualne węzły cieplne aż w 50 budynkach. W roku 2019 r. w ramach dodatkowego konkursu organizowanego przez NFOŚiGW w Warszawie, podpisano kolejną umowę dotyczącą likwidacji węzłów grupowych na terenie Rzeszowa. Dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 planowane jest na kwotę 7,3 miliona złotych, a budżet projektu wynosi: 10,5 miliona złotych. Projekt jest realizowany na osiedlach Nowe Miasto i Krakowska Południe. Zakończenie realizacji planowane jest na koniec bieżącego roku.
Przy realizacji projektów rzeszowski MPEC korzysta głównie z własnych zasobów. Nie tylko kadrowych, ale także sprzętowych. To wyróżnia firmę w skali kraju. - Tylko te inwestycje, które z powodu napiętego harmonogramu prac w okresie inwestycyjno-remontowym nie mogą być wykonane przez naszych pracowników są zlecane wykonawcom zewnętrznym. To pomaga zachować stabilność zatrudnienia oraz powoduje, że nasze projekty nie są obarczone zagrożeniem związanym z zachowaniem terminowości realizacji poszczególnych kontraktów, dostępnością wykwalifikowanych pracowników czy też bardzo długimi procesami przetargowymi związanymi z wyborem odpowiedniego wykonawcy – informuje Dariusz Kotowicz.
W MPEC-u podkreślają, że niecierpliwie czekają na kolejne programy unijne w ramach perspektywy finansowej 2021 – 2027 i ogłoszenia nowych naborów w konkursach. Tym razem obok projektów związanych z budową, modernizacją sieci ciepłowniczej, likwidacją wymiennikowni grupowych MPEC chce także postawić na bardziej innowacyjne i rozwojowe projekty. Chodzi między innymi o możliwość dofinansowania do budowy inteligentnego systemu ciepłowniczego, który wpisze się w koncepcję miasta inteligentnego wg tzw. modelu smart city.